Pielęgnacja cery dojrzałej — sposoby, aby zachować młodo wyglądającą skórę na dłużej

Wraz z upływającym czasem zmienia się także sposób, w jaki należy troszczyć się o codzienną higienę skóry twarzy. Kosmetyki stosowane przez nastolatki nie są odpowiednie dla kobiet po trzydziestym roku życia, a jeszcze inaczej wygląda pielęgnacja cery dojrzałej. I choć czasem niełatwo jest pogodzić z upływającym czasem, który widać w odbiciu lustra, o tyle właściwe kosmetyki i codzienne rytuały w znaczący sposób potrafią opóźnić procesy starzenia i dłużej cieszyć się lśniąca, zdrową i młodo wyglądającą cerą.

Pielęgnacja cery dojrzałej — kiedy zacząć?

Etykiety wielu kremów i innych kosmetyków do pielęgnacji skóry często zawierają informację, dla jakiej grupy wiekowej w przybliżeniu są one przeznaczone. Czy jest to jednak dobre kryterium, wedle którego powinniśmy rozpocząć pielęgnację cery dojrzałej? Prawda jest taka, że u każdej osoby proces starzenia się skóry, podobnie jak i reszty organizmu, występuje w bardzo różnym czasie, zależnym od indywidualnych predyspozycji, diety, trybu życia, genów, czy też rodzaju cery. Skóra zaczyna się starzeć już po 25 roku życia i wraz z wiekiem proces ten następuje coraz szybciej. O cerze dojrzałej mówić możemy wówczas, kiedy zaczyna ona tracić jędrność i elastyczność, ma tendencje do stawania się przesuszona, szybciej wygląda na zmęczoną i trudniej się regeneruje. Efektem starzejącej się skóry jest więc pojawianie się i pogłębianie zmarszczek oraz wiotczenie, wpływające nieznacznie na kształt twarzy. W przypadku kobiet moment ten występuje wraz z pojawieniem się menopauzy, czyli z reguły w okolicach 45-50 roku życia.

W jaki sposób pielęgnować cerę dojrzałą?

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem

Bez wątpienia promienie słoneczne oraz korzystanie z solarium bardzo negatywnie odbijają się na kondycji skóry, powodując szybsze jej starzenie się. Pielęgnacja cery dojrzałej nie może więc odbywać się bez regularnego stosowania kremów z filtrem UV, o mocy dostosowanej do potrzeb naszej karnacji. Jest to jedyny sposób, aby uniknąć szybkiego wiotczenia skóry, przebarwień, a nawet poważnych chorób.

Złuszczanie i oczyszczanie twarzy

Regularne stosowanie peelingów, codzienny demakijaż i oczyszczanie twarzy za pomocą specjalnie dobranych preparatów to absolutna podstawa podstaw w kontekście pielęgnacji cery dojrzałej. Dokładnie usuwanie pozostałości po makijażu oraz codziennych zabrudzeń, które pozostają na skórze hamuje powstawanie wolnych rodników, złuszczanie naskórka pozwala zaś usuwać martwy naskórek, a tym samym zmniejsza widoczność zmarszczek i wygładza powierzchnię skóry.

Regularne nawilżanie i regeneracja

Chcąc zachować młody wygląd skóry należy zapamiętać, że zarówno przyczyną, jak i skutkiem starzenia się cery jest jej nadmierne przesuszenie. Dlatego podstawą pielęgnacji cery dojrzałej oprócz oczyszczania twarzy, powinno być nawilżanie i regeneracja za pomocą specjalnych kremów, maseczek i serum. Na specjalne traktowanie zasługują też okolice oczu, do których przeznaczone są specjalne, skoncentrowane preparaty.

Skład kosmetyków do pielęgnacji cery dojrzałej

Właściwa pielęgnacja cery dojrzałej w ogromnym stopniu uzależniona jest od odpowiednio dobranego zestawu kosmetyków. Szukając więc preparatów, które pomogą nawilżyć i zregenerować skórę twarzy, a także skutecznie zatrzymać namnażanie się wolnych rodników należy zwracać uwagę na to, czy posiadają one w składzie elementy takie jak oleje roślinne, witaminę E, witaminę A, witaminę C, kolagen i elastynę oraz kwas hialuronowy.