Wonder Woman – ikona feminizmu i wyzwolenia kobiet. Dlaczego warto ją znać?

Kobiety w świecie superbohaterów to dzisiaj fakt, który nikogo już nie dziwi. Jednak nie zawsze tak było. Gdy pojawiła Wonder Woman, to obraz kobiety takiej jak ona, zaradnej, silnej i odważnej był nowością. Nic więc dziwnego, że szybko stała się wzorem do naśladowania dla wielu kobiet szczególnie tych, które określały siebie jako feministki. Dziś Wonder Woman jest jedną z twarzy DC Comics. Nie sposób jej nie rozpoznać, szczególnie po wejściu do kin filmu z Amazonką w roli głównej.

 

Powstanie Wonder Woman

Stworzenie tej postaci, wiąże się z bardzo ciekawą historią. Została ona wymyślona w latach 40 XX wieku przez psychologa Williama Moulton’a Marston’a. Można powiedzieć, że stworzył ją na podstawie wiedzy nabytej o psychice kobiet. Stwierdził on bowiem, że płeć piękna nie odbiega w żaden sposób pod względem cech pozytywnych od mężczyzn a wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach ich prześciga. Co ciekawe, Wonder Woman stworzona została poniekąd na wzór żony Marston’a, która była wedle niego uosobieniem feminizmu. Marston określał swoją żonę jako kobietę wyzwoloną. Musi się to zgadzać, gdyż faktycznie miała ona dosyć nowoczesne podejście, chociażby do własnego małżeństwa. Wraz ze studentką Marston’a tworzyli oni związek poligamiczny.

 

Świat Amazonek

Historia Diany Prince to opowieść, której bohaterkami są tylko i wyłącznie kobiety. Wonder Woman to jedna z amazonek, które żyją odosobnione od reszty świata na odległej wyspie. Miejsce to zamieszkują tylko i wyłącznie kobiety. Zgadza się to bardzo z myślą Marstona, która towarzyszyła mu przy tworzeniu tej postaci. Na podstawie wieloletnich badań psychologicznych i z wykrywaczem kłamstw twierdził on bowiem, że niedocenione kobiety, które tak naprawdę przewyższają mężczyzn pod wieloma względami, za jakiś czas będą rządzić światem. Umieszczenie tak silnego wzorca kobiecego w świecie DC Comics miało zaznajomić młodszych czytelników ze zbliżającą się rzeczywistością.

 

Wonder Woman – historia, w której rządzą kobiety

Mimo że jak w komiksie, tak i w filmie, dosyć szybko w świecie Diany pojawia się postać męska, to gra ona drugie, bardzo ciche zresztą skrzypce. Jest nią Steve Trevor, który rozbija się swoim samolotem na wyspie amazonek. Wonder Woman dosyć szybko zakochuje się w przybyszu mimo ogólnego niezadowolenia reszty amazonek a w szczególności matki Diany. Mężczyzna oczywiście musi wrócić do domu, a nie udałoby mu się to bez pomocy władającej nadprzyrodzonymi mocami amazonki. Wonder Woman wygrywa więc turniej o możliwość odeskortowania Steve’a i wyrusza z nim w podróż do Ameryki.

 

Czy warto obejrzeć Wonder Woman?

Fani DC Comics na pewno widzieli film z Gal Gadot w roli głównej. Jednak wśród widzów są też na pewno osoby, które z komiksem nie miały wiele wspólnego. Może być to dla nich pierwszy krok to pokochania postaci, jaką jest Wonder Woman i sięgnięcia do źródła, czyli komiksu. Czy to dobra kolejność? W tym wypadku może okazać się, że tak, ponieważ same komiksy o Dianie Prince nie zawierają wybitnych historii. Na ekranie pojawiła się uporządkowana historia z naprawdę charyzmatyczną superbohaterką. Dlatego film jak najbardziej warto zobaczyć, nawet przed sięgnięciem po komiks.